free shipping

free shipping on all order

Money return

Back guarantee under 7 days

member discount

Onevery order over $120.00

Teslimat şartları

Trendekor.com mağazamızdan yurtiçi bütün şehirlere satış yapılmaktadır. Siparişiniz ürün için belirtilen gönderim süresi zarfında, satın alma sırasında belirttiğiniz adrese, anlaşmalı kargo firması vasıtası ile gönderilir.

Yurtiçinde bazı uzak noktalara anlaşmalı kargo firmamız haftanın belirli günleri veya yakın bir yerleşim yerine kadar dağıtım yapıyor olabilir. Bunun gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız lütfen siparişten önce bulunduğunuz noktaya kargonun dağıtım yapıp yapmadığını soruşturunuz.

Siparişim ne zaman kargoya verilir?

Ürünler belirtilen gönderim süresi içinde müşterimize gönderilir. Bu süre olası tedarik ve kargo gecikmesi göz önüne bulundurularak belirlenmiştir. Çoğunlukla bu gecikmeler yaşanmadığından siparişiniz belirtilen süreden daha erken size ulaşır.

Siparişim bana nasıl gönderilir?

Sipariş verdiğiniz ürün size gönderilmeden önce uzman personelimiz tarafından incelenir. Gönderime uygun olduğu kararı verildikten sonra güvenli şekilde taşınabilmesi için gerekli önlemler alınır ve sağlam şekilde paketlenir.

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Siparişiniz kargo şubesi tarafından sisteme işlendiğinde bir takip kodu alır. Bu kargo takip kodunu kullanıcı girişi yaparak sitemizden öğrenebilir ve siparişinizin nerede olduğu ve size ne zaman teslim edileceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Siparişimi kargo görevlisinden teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Siparişiniz kapınıza geldiğinde lütfen imza atmadan önce ürün paketinde ıslanma, ezilme veya yırtık gibi deformasyonlar olup olmadığına dikkat ediniz. Ayrıca size teslim edilen paket içeriği ile faturada yazanların aynı olup olmadığını kontrol ediniz.

Her ne kadar siparişinizi göndermeden önce gerekli güvenlik önlemlerini alsak ve ürünü olabilecek en sağlam şekilde paketlesek de zaman zaman taşıma esnasında kargo görevlilerinin dikkatsizlikleri yüzünden ürüne zarar gelebiliyor.

Eğer sipariş ettiğiniz üründe bir hasar veya eksiklik varsa lütfen kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyiniz ve kargoyu teslim almayınız. Bu tutanak gönderideki problemin kargo firmasından kaynaklandığını belirtmektedir. Ürün değişimi veya iade işlemlerinizi kolaylaştıran bir zorunluluktur. Kargoyu teslim aldıktan sonra yapacağınız hasar veya eksik ürün bildirimi, tutanak olmadığı ya da teslimat sırasında hazırlanmadığı için incelemeye göre reddedilebilir.